Round One Results

Preliminary results from Round One of the 2011 Berkley Evinrude Team Series on Sydney Harbour –

Report to follow.

E = Evinrude User

F = Fish

W = Weight

BB – Big Bream

Pos Teams Angler 1 Angler 2 E F W P Payout BB
1 Team Squidgy Bill Karayannis Chris Cleaver x 5 3.84 100 $3300 + Engel Prize Pack
2 Quantum/Tackle Power/Matilda John Balcomb Ben Godfrey 5 3.74 99 $2200 + $480 Mako Eyewear Prize Pack
3 Dakau Rods Brad Biddleston Mick Smith 5 3.64 98 $1800 + 2 x $150 Tacklepower Vouchers 1.36
4 McPhail Realestate Scott Lear Vicki Lear 5 3.28 97 $700 + Lowrance HDS 5 Sounder & Structure Scan
5 Team Pfluger 3 Gary Brown David Tosland 5 3.26 96 $500 + Lowrance HDS 5 Sounder & Structure Scan
6 Team Pflueger 2 Dean Hammond Neil Foley x 5 3.22 95 $400 + Engel MT35 Fridge Freezer
7 Compleat Angler/Koolabung Peter Macor Troy VanKampen x 5 3.22 95 $200 + Engel MR40F Eclipse FF+ Engel Chairs
8 Chasin Tails Matt Simmonis Andy Parkinson 5 3.08 93 $125 + Coleman BBQ + Engel Cooler Bags
9 TT Lures/Diawa Daniel Brown Kris Hickson 5 3.06 92 $125 + 2 x $50 Windsor Bait & Tackle + Engel Chairs
10 Carlton Dry Shaun Chapman Nathan McInnes 5 2.99 91 $125 + Engel Prize Pack
11 Aaron’s Guttering Aaron Horne Peter Jarvis 5 2.97 90
12 More Dots Chris Russell Jason Russell 5 2.96 89
13 Duffrods(Kustom Fishing ToolS) Nick Reay Lucas Pratt 5 2.87 88
13 Tackleworld Marks Point Mark Healey Adrian Neoh x 5 2.87 88
15 Atomic Evinrude Graham Franklin Richard Potter x 5 2.82 86
16 Dr PC Steve Pourniotis Bill Parasiris x 5 2.73 85
17 Marineware Dan Frost Michael Torak x 4 2.67 84
18 S Hornet Lures Bruce Lindsay Craig Noorbergen 5 2.57 83
19 FIsh Outta Water Nathan Cefai Gavin Joyce x 5 2.53 82
20 Hobie Fishing Shayne Gillet Kyle Prosper x 5 2.49 81
21 Hogs Breath Cafe John Timbrell Nick Lototzky 4 2.46 80
22 Team Damiki/Pontoon 21 Wayne Reed Gregg Flett 5 2.45 79
23 Shimano Edgewater Chris Turner Adrian Mikkelsen x 5 2.43 78
24 Evinrude – Shimano Adam Ward Phil Nix x 4 2.42 77
25 Berkley Russell Babekuhl Trent Fahey 5 2.41 76
26 Team TT Darren Borg Tracy Mamen 5 2.29 75
27 Team Lance Matthew Braun Stuart Kelly x 4 2.25 74
28 Pflueger/Diawa Wayne Beazley Steve Almond 5 2.17 73
29 Team Pflueger Mitch Birt Marc Huisken x 5 2.15 72
29 Gladiator Tackle Grant Kime Brad Balding 5 2.15 72
31 Breamin 101 Scott Greenaway Grant Rogers x 5 2.13 70
32 Dean’s Tackle & Outdoors Damien Skeet Ben Walker 5 2.09 69
33 MasterCasters Mick Johnson Dean Oakes x 4 1.98 68
34 Team Big Darren Dowd Kevin Attard 5 1.92 67
35 Mako Eyewear Daniel Burgess Wayne Hawes 3 1.92 66
36 Lureandfly.com 2 Ian Seeto Chris Seeto 3 1.85 65
37 Team Berkley 2 Michael Milburn Daniel Bray 4 1.76 64
38 Shimano Evinrude Alan Loftus Ross Cannizzaro x 4 1.71 63
39 Gamakatsu/Samurai Reaction Rods Codie Stewart Shaun Stewart x 4 1.62 62
40 Tadgers Joe Crust Matthew Lim 2 1.59 61 1.22
41 Secret Creek Lures James Smith Kieran Hill 3 1.55 60
42 Lureandfly.com 1 Greg Seeto Justin Pitt x 4 1.53 59
43 Salt and Pepper Steve Vumbaca Richard Booth 4 1.44 58
44 Team Lowrance/High Tec Oils Greg Silva Greg Beattie x 3 1.44 57
45 Bream Tracker Steve Nedeski Mark Pigram 3 1.36 56
46 J R Turk Bill Messenger Jarrod Taylor x 3 1.31 55
47 Newcastlefishing .com Daniel Yarroll Terry Desylva 3 1.26 54
48 Tackleworld Canberra/Lox Rods Andrew Axon Matt Perdrau 3 1.25 53
49 The Jokers Steve Reilly Nathan Leight x 2 1.13 52
50 Fish On Billy Tamayo Bernard Kong 3 1.09 51
51 Windsor Bait & Tackle Ben Turbott Rod Hardiman 2 1.02 50
52 Fish Outta Water/Lox Rods Simon Scepaniak Sally Bacon 1 1.00 49
53 Twitchin Ian Brown Ethan Goodyer x 2 0.91 48
54 Hobie Fishing 2 Andy Hillyard Stewart Dunn 1 0.88 47
55 Team NDS Daniel Scott Nic Scott 2 0.77 46
56 Shellharbour Tackle Shop Peter Dent Richard Delaney 2 0.75 45
57 Duffrods David Welfare Simon McAlpin 2 0.72 44
58 Freddy’s Fishing World Jack Olmos Nickolas Antonakopoulos 1 0.69 43
59 Chewin’ on My (Squidgy Pro Range) Craig Johnson Ryan Doyle x 1 0.65 42
60 Rod Rage Brett Castelli Mark Lette 1 0.58 41
61 Team Ranga Greg Stevens Darryn McColl 1 0.54 40
62 Raging Rednecks Chris Matheson Corey Davis 1 0.51 39
63 Nitro Bricklaying Paul Marsh Geoff Hartin 1 0.47 38
64 Team Friction Glenn Wilbow Warwick Shaw 1 0.45 37
65 Sublime Michael Colotouros Kamal Taha 1 0.44 36
65 Precision Marine Services Pat Sumner Dale Lainsbury 1 0.44 36
67 Team Hi-Tec Oils Michael Laguzza Anthony Tedesco 1 0.43 34
68 Rotech Australia Warwick Cregan Eric Creagan x 24
68 Breaminunreel Paul Dixon Matt Babbage x 24
68 Team DG David Giacobbe Paolo Incerti x 24
68 Team Nissan Dean Nash Ross Lavis 24
68 Bathurst Hacks Don McIntosh Courtney Scott x 24
68 Bay and Basin Tom Mclean Greg Reid x 24
68 Team Frenzy Daniel Tamsett Kevin Tamsett 24
68 Team Barz Optics Tony Neal Shaun Egan 24
68 Nitro Scaffolding Ron Ashman Scott Kator x 24
68 Millerods – Century Andrew Howard Ross Lamonte 24
68 Team Ausbream Dom Squadrito Bill McQuire 24
68 Sunline/Luckycraft Wayne Robinson Tim Francis DNC

Team Dakau Rods secured the Evinrude Big Bream prize of free and first entry to Round Two.