Round Two Results

Engel Round Two – Lake Macquarie 13th Jan 2013

Final Results –

Pos Teams Angler 1 Angler 2 F W BB Payout P
1 Gamakatsu/Samurai Reaction Rods Peter Jarvis Aaron Horne 5 3.49 $4800+ Engel Spectator Prize Pack 100
2 Shimano 2 Joel Tegart Brodie Quaas 5 3.28 1.14 $3200+ Mako Eyewear Prize Pack 99
3 Undercut Craig Greenaway Jamie Johnson 5 3.19 $2400 + 2 x $150 Dinga.com.au Vouchers 98
4 lureandfly.com Greg Seeto Justin Pitt 5 3.12 $1200 + Lowrance Catalogue Prize Certificate 97
5 Team Pflueger Mitch Birt John Balcomb 5 3.05 $800 + Lowrance Catalogue Prize Certificate 96
6 Berkley/Abu Garcia Peter Macor Troy Vankampan 5 3.03 0.87 $500 + Engel MT45 Fridge Freezer 95
7 Broken Bay Oysters Simon McAlpin Luke Stubbs 5 2.96 0.82 $250 + Coleman Roadtrip BBQ & Engel Camp Pack 94
8 Duffrods Dave Welfare Greg Beattie 5 2.93 $125 + Coleman Pop Up Tent & Engel Camp Pack 93
9 Simrad/Triton Boats Scott Butler Josh Kirkness 5 2.86 $125 + Engel 75l Roto Icebox 92
10 Brimn Grant Kime Brad Balding 5 2.73 $125 BETS Bonus 91
11 Fish outta Water/www.sneakyfisho.com Simon Sczepaniak Sally Bacon 5 2.68 90
12 Jig Jig Tap Rob Irons Steve Davidson 5 2.61 89
13 Berkley 2 Michael Milburn Daniel Bray 5 2.59 88
14 Berkley Russell Babekuhl Trent Fahey 5 2.56 87
15 Pro Lure Australia Heath McGeachie Bryce Beechey 5 2.55 86
15 Lowrance Gen 2 Tim Staunton Tracey Mammen 5 2.55 86
17 Lowrance HDS Mark Healey Adrian Neoh 5 2.49 0.92 84
18 Stealth Blades Pete Cook Phil Cook 5 2.40 0.95 83
19 Hobie Fishing Shayne Gillet Eric Cregan 5 2.40 83
20 Team Yamaha Vmax SHO/Shimano Scott Bilton Chris Russell 5 2.39 81
20 Efishinsea Bait & Tackle Supplies 2 Clay Ling Greg Dent 5 2.39 81
20 Arkin Glenn Ross Mark Crompton 5 2.39 81
23 Duffrods/Lowrance/BRP Steve Duff Wayne Reed 5 2.37 78
24 Austackle Fire Blade Daniel Holder Ronnie Sonter 5 2.35 77
25 Free n Easy John Picton Steve Almond 5 2.33 76
26 Carbon Based Mark King Matthew King 5 2.31 75
27 Slippery Ripple Scott Slattery Richie Constable 5 2.30 74
28 Rotech Australia Warwick Cregan Mark Holman 5 2.28 73
29 AJ Surfboards Kyle Prosper Al Johns 5 72
30 Pullin Hard Paul Beavan Andrew Mcbride 5 2.17 71
31 4 Brimin Brad Williams Tracey Wright 3 2.15 70
32 Toronto Bait and Tackle Arron Flipp Michael Hodges 5 2.11 69
33 Franklin’s Plumbing Shimano Graham Franklin Richard Potter 5 2.09 68
34 Team Big Darren Dowd Kevin Attard 5 1.99 67
35 Deans Tackle/FG Blades Ben Walker Damien Skeen 4 1.98 66
36 Full to the Bream Steve Vumbaca Matt Lucas 5 1.93 65
37 Hobie Fishing Kris Hickson Daniel Brown 5 1.92 64
38 Hogsbreath Café Tuggerah Nick Lototzky David Lototzky 5 1.84 63
39 Fishmen/Quantum Justin Marchant Cameron Jones 4 1.83 62
40 Scooter Rohan Soulsby Andrew Stubbs 4 1.79 61
41 High and Dry Chris Matheson John Morgan 3 1.77 60
42 Nek-Minnit Jay Rook Brendon McNeil 5 1.71 59
43 Dad & Dave David Packham Don Packham 4 1.69 58
44 Toronto Bait and Tackle 2 Adam Goodchild Sam 0’Keefe 4 1.69 58
45 Gamakatsu/Duffrods Nick Reay Bryce Calvert 4 1.52 56
45 Team Ecogear/Sunline Daniel Bonaccorso Michael Colotouros 4 1.52 56
47 Manning River Marine Martin Richardson James Hickson 5 1.51 54
47 Pure Fishing/Abu Garcia Dean Hammond Shaun Chapman 4 1.51 53
49 Cronulla Slipway & Shipwrights Tim Vickers Grant Grounds 4 1.48 52
50 Cracker Jack Jack Cizzio Kevin Tommerup 4 1.45 51
51 Team Duo Lures Gavin Joyce Aaron Bonser 4 1.44 50
51 Team Shark Bait Jeff Honniball Craig Allen 4 1.44 50
53 Team NDS Daniel Scott Nic Scott 4 1.35 48
54 Reel Action Christopher Harris Trevor Harris 2 1.34 47
55 Chaos Brad Biddleston Mick Smith 3 1.33 46
56 Breamski Steve Nedeski Zac Stojanovski 2 1.28 45
57 Hook’n In Peter Clark Craig Thompson 3 1.24 44
58 Shakabrah Sam Cross Aaron Booby 3 1.21 43
59 The Rookies Mark Robertson Mark Scott 3 1.19 42
60 DCN Electrical/lureandfly.com Damien Nayna Bernard Kong 3 1.03 41
61 Gladiator Tackle Anthony Thorpe Rodney Thorpe 3 0.99 40
62 Messo Bro Peter Messenger Bill Messenger 2 0.95 39
63 The Guru’s Ian Mclean Brock Duncan 2 0.88 38
64 Cranka/Samaki Dion Bull Darren Hobbs 2 0.78 37
65 Double D Richard Delaney Peter Dent 2 0.75 36
65 fishin.com.au Dean Pateman Thomas Lucas 2 0.75 36
67 Attack Boats Scott Corby Wayne Mander 2 0.69 34
68 Team Renault Dean Nash Ross Lavis 2 0.66 33
69 Lake Macquarie Catarmaran Charters Allan Murray Dallas Blatchford 2 0.62 32
70 Bream Tracker Mark Pygram Gary Ford 2 0.59 31
71 Team Phoenix Jayson de Forrest-Haddleton De Kowalczyk 1 0.57 30
72 Tailor Made Rick Jones Don Hughes 1 0.51 29
73 Pair of Grubs Peter Oxley Todd Duncan 1 0.45 28
73 Two Dogs Fishing Shane Hollands Ray Meredith 1 0.45 28
75 Ausbream Dom Squadrito Joe Crust 1 0.44 26
75 Austackle Shinku Jack Olmos Lex Court 1 0.44 26
75 Breamin Unreel Paul Dixon Matt Babbage 1 0.44 26
78 Skeeter Boats/bassboatshop.com.au Josh Batterson Matt Webb 1 0.31 23
79 Tackleworld Goulbourn Jon Fitzgibbon Mitch Small 1 0.27 22
80 Rotech Australia 2 Mario Facciolli Wayne Carbines 11
80 Abu Garcia/Lowrance Tanya Konsul Jason Harlock 11
80 Team Lowrance Greg Silva Toufick Hachem 11
80 Pflueger/Tosland Building Gary Brown Dave Tosland 11
80 Wattle Grove Air Dean Russell Dave Chapman 11
80 High Stickin Rod Ford Ashley Lambert 11
80 Amazon Outdoors/Gladiator Tackle Jason Grace Todd McDonald 11
80 Bream Reapers Patrick Sumner Michael Rostron 11
80 I’m On Graham Finch Steve Hosking 11
80 Complete Angler Batemans Bay/Shimano Christine Marshall Terry Parmenter 11
80 Reel Image Jarrod Taylor Ryan McEwan 11
80 Tackleworld Port Stephens Daniel Delaney Mark Muggleton 11
80 Gwandalan Quality Meats Adam Martin Ryan Cosgrove 11
80 Team Grubz Dennis Mageropoulos Gerard Carty 11
80 Team Gular Gary Andrews Scott Altmann 11
80 Team Keen Mitchell Martin Curren Kociek 11
80 Windsor Bait and Tackle Ben Turbott Rod Hardiman 11
80 Breamin 2 Phillip Merrick Randall Cullen 11
80 Diztek Lures Jorg Van Husen Patrick Debatista 11
80 Munga-Licious Craig Shiels Kerry Shiels 11
DNF Abu Garcia Nathan McInnes James Smith

 

Evinrude and Sebile Big Bream awards both go to Shimano 2 for their 1.14kg fish.